İnternet Erişimi

A. Bilgisayar kullanımı ve kablosuz (wireless) internet erişimi 

 1. Kullanıcılar, kütüphane içindeki bilgisayarlara, İTÜ kullanıcı hesapları (İTÜ e-posta adresi ve şifresi) ile giriş yapabilirler. 
 2. Kütüphane içindeki bilgisayarlar sadece katalog taraması ve kütüphanenin sahip olduğu elektronik yayınlardan araştırma yapmak için kullanılır.
 3. Bilgisayar yazılım ve donanımına zarar veren kullanıcılar hakkında yasal işlem yapılır.
 4. Kablosuz ağ üzerinden kullanıcılar kendi bilgisayarları ile de internete bağlanabilirler. Kablosuz ağın adı İTÜ'lüler ve eduroam kullanıcıları için "eduroam", misafir kullanıcılarımız için şifreleme olmadan ve sınırlı bir internet erişimi sunan "ITU-NET Misafir"dir. 
  ITU-Net Misafir ağında şifreleme işlemi yapılmadığından, kredi kartı numarası gibi önemli bilgilerin girilmesi durumunda meydana gelebilecek olumsuzluklardan kütüphane sorumlu değildir.
 5. Kablosuz ağa bağlanarak kütüphaneye lisanslı içeriği, yasal olmayan biçimde indiren kullanıcılar tespit edilmekte ve haklarında idari ve gerekirse yasal işlem yapılmaktadır.
 6. a)  Bağlantı ayarları yapılmadan önce mutlaka "ITU Root Certification Authority   Certificate" kurulu olmalıdır. 

  b)  ITU/NET Misafir ağına bağlanılarak herhangi bir tarayıcıyla pki.itu.edu.tr adresine girilir ve ITU Kök Sertifikası (İşletim sistemine uygun olan sertifika seçilerek) bağlantısı tıklanarak sertifika bilgisayara indirilir ve aynı adresteki yönergeler takip edilerek sertifika bilgisayara kurulur. 

  c)  İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığının Bilgi Bankası menüsünde bulunan Kablosuz Erişim Hizmetleri sayfasında belirtilen ayarlar yapılır. 
  (https://bidb.itu.edu.tr/bilgi-bankasi/internet/kablosuz-erisim-hizmetleri). 

  d)  ITU/NET Misafir’e bağlanılamıyorsa DNS ayarları kontrol edilip ‘otomatik’ duruma getirilmelidir.

B. ITU-NET kablosuz ağına bağlanmakta sorun yaşıyorsanız Bilgi İşlem Birimi'ne danışmadan önce lütfen bilgisayarınızda şu ayarları yaptığınızdan emin olunuz:

 1. İTÜ'nün kök sertitifkalarını indiriniz ve kurunuz. Bu sertifikaları http://pki.itu.edu.tr linkinde bulabilirsiniz.
 2. İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın internet sitesi üzerindeki https://bidb.itu.edu.tr/bilgi-bankasi linkinde belirtilen ayarları yapınız.
 3. İlk iki adımı doğru yaptığınız halde ITU-NET kablosuz ağına fiziksel bağlantı sağlıyor fakat "login" ekranında sorun yaşıyorsanız bu durum bilgisayarınızın daha önce bir etki alanı altında (domain) çalışmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu aşmak için şu linkte bulunan adımları takip edebilirsiniz: http://www.library.itu.edu.tr/t/08/ITU_NET.html